Krásy Šumavy I. – Poledník, Prášily, Prášilské jezero

Jak jsme se zmiňovali v příspěvku Krásy Šumavy, připravili jsme si pro Vás pár tipů na výlet. Zde je jeden z nich – Poledník. Výchozím bodem pro nás bude obec Prášily, která se nachází v Národním parku Šumava. Pro více informací o chování v Národních parcích prosím klikněte sem.

Prášily leží přibližně 20 km od Sušice nebo Železné Rudy. V historii se zde vyábělo kvalitní zrcadlové sklo, díky čemuž se tato obec proslavila. Nacházela se zde poslední papírna vyrábějící papír ručně a tradičními způsoby.

Pokud jedete autem, doporučujeme nezajíždět do Prášil, ale zaparkovat auto cca 1 km východně od Prášil na veřejném parkovišti. Cena celodenního parkování je 70 Kč.

Poledník

Z tohoto parkoviště se můžete vydat nejprve po zelené turistické značce na rozcestí Gruberg. Odtud pokračovat po žluté až po rozcestí Slunečná, zelenou na rozcestí Liščí díry a poté po červené turistické značce až na Poledník. Počítejte, že cesta na Poledník Vám zabere minimálně 4 hodiny, protože se jedná o cca 18 km procházku.

https://www.sumavanet.cz/prasily/fr.asp?tab=snet&id=4606&burl=

Cestou na Poledník se můžete kochat přírodou, ale pozor na nevybuchlou munici, které se nachází v okolí Prášil a na kterou Vás upozorní několik tabulí. Cesta je sice štěrková, ale jde se po ní dobře.

Poledník bývalý vojenský objekt, ze kterého se dnes dochovala pouze betonová věž – dnes sloužící jako rozhledna, která se pyšní výškou necelých 40 metrů. Pokud si zaplatíte vstup 30 kč/osoba, můžete se dostat na vyhlídkovou plošinu 30 metrů nad povrchem. Odtud je poté za jasného počasí krásný výhled na všechny světové strany.

Přímo u bodovy se nachází několik kempingových stolů, kde si můžete sednout a sníst si svačinu (jako my 🙂 ). Také je zde nouzové nociviště, kde si v případě nouze můžete ,,ustlat“.

Cestu si můžete ještě prodloužit odbočením k Prášilskému jezeru, které se nachází cca 1 km od hlavní stezky na Poledník.

Příspěvek vytvořen 64

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek