Krkonoše I. – Labská Bouda a pramen Labe

Na začátku července 2019 jsme se vydali na další výlet – tentokrát do Krkonoš. V tomhle článku si můžete přečíst, jak jsme se vydali k pramenni Labe, na Labskou Boudu a viděli jsme i dva vodopády po cestě – Labský a Pančavský (nejdelší vodopád v ČR).

Existuje několik tras, jak se dostat na Labskou Boudu a k prameni Labe.

  1. Horní Mísečky – Vrbatova Bouda – Pramen Labe – Labská Bouda
  2. Špindlerům mlýn – Labská Bouda – Pramen Labe přes Harrachovu cestu
  3. Špindlerům mlýn – Medvědín- Vrbatova Bouda- Labská Bouda – Pramen Labe
  4. Rokytnice nad Jizerou – Dvoračky- Růženčina zahrádka- Pramen Labe – Labská Bouda
  5. Harrachov – U Čtyř pánů – Pramen Labe – Labská Bouda

Na Labské boudě se nachází bufet a restaurace, kde je možnost se občerstvit. Počítejte ale s vysokohorskou přirážkou (polévka 80,- Kč, Borůvkový knedlík 180,- Kč).

Horní Mísečky – Vrbatova Bouda – Labská bouda – Pramen Labe

Pokud se vydáte autem na Labskou Boudu z Horních Míseček, musíte zaparkovat na parkovišti, které se nachází pod Horními Mísečkami. Z parkoviště se vydáte po žluté turistické značce přes rozcestí Horní Mísečky- Jilemnická bouda, po Medvědí nebo Bucharově cestě. Bucharova cesta Vás zavede na Medvědín a Šmídovu Vyhlídku, Medvědí cesta vede po asfaltové silnici.

Obě cesty Vás zavedou k Vrbatově Boudě. Od Vrbatovy Boudy doporučujeme jít nejdříve na Labskou boudu po Bucharově cestě, která Vás zavede okolo Pančavského vodopádu a přes Ambrožovu vyhlídku k Labské Boudě.

Od Labské Boudy ještě můžete dojít k Labskému vodopádu, který se nachází cca 300 metrů po modré turistické stezce. Od Labského vodopádu zpět k Labské boudě a opět po červené turistické stezce (Bucharova cesta) k prameni Labe. Tato trasa Horní Mísečky – Labská Bouda – Pramen Labe měří cca 8.5 kilometru.

Od pramene Labe Vám doporučujeme se vydat po žluté turistické stezce přes rozcestí Labská louka a Nad Kotelní jámou a po Staré vozové cestě zpět do Horních Míseček. Celá tato popsaná trasa zpět do Horních Míseček je dlouhá cca 15.3 kilometru.

Bezbariérová trasa

Bezbariérová trasa vede z Míseček po modré turistické stezce k rozcestí Nad Jilemnickou boudou, poté pokračuje po červené turistické stezce (Medvědí cesta) až k Vrbatově boudě. Od Vrbatovy Boudy k rozcestí Nad Kotelní jámou a odtud po červené turistické cestě až k prameni Labe a Labské Boudě. Pokud jedete na kole nebo Vás doprovází někdo tělesně znevýhodněný (na vozíčku), tato cesta je určena Vám. Bohužel neuvidíte Labský ani Pančavský vodopád.

Špindlerův mlýn- Medvědín – Labská Bouda – Pramen Labe

Pokud vyrážíte ze Špindlerova Mlýna a chtete se vyhnout výšlapu kopce, můžete využít lanovky na Medvědín. Díky lanovce pohodlně překonáte převíšení cca 500 metrů a poté už vás nečeká žádný výrazný náročný výstup.

Cena jedné jízdy dospělého vyjde na 300,- Kč, dítě (do 12 let) na 210,- Kč a studenty na 240 ,- Kč. Více informací najdete zde.

Z horní stanice lanovky se vydáte po Bucharově cestě směrem k Šmídově vyhlídce až k Vrbatově boudě. Odtud doporučujeme jít nejdříve na Labskou boudu po Bucharově cestě, která Vás zavede okolo Pančavského vodopádu a přes Ambrožovu vyhlídku k Labské Boudě.

Od Labské Boudy ještě můžete dojít k Labskému vodopádu, který se nachází cca 300 metrů po modré turistické stezce. Od Labského vodopádu se zpět k Labské boudě a opět po červené turistické stezce (Bucharova cesta) k prameni Labe. Odtud se můžete vrátit několik způsoby. Tato trasa Špindlerům Mlýn – Medvědín – Vrbatova bouda -Labská bouda – pramen Labe je dlouhá 6.8 kilometru.

První možnost : Zpět k Labské Boudě a po Harrachově cestě (modrá turistická stezka) se vrátit do Špindlerova Mlýna. Tato trasa je dlouhá cca 9 kilometrů, takže celková trasa by byla dlouhá 16 kilometrů.

Druhá možnost: Pokračovat po červené turistické stezce přes rozcestí U Čtyř pánů zpět k Vrbatově boudě. Od Vrbatovy boudy zpět na Medvědín.

Třetí možnost: Cestu zpět přes Mísečky. Stačí od pramene Labe vyrazit po žluté turistické stezce až do Míseček. Na rozcestí Horní Mísečky – Jilemnická bouda se vydáte po červené turistické stezce až do Špindlerova Mlýna. Tato cesta zpět je dlouhá necelých 9 kilometrů, takže celý výlet bude dlouhý cca 16 kilometrů.

Špindlerův Mlýn – Labská Bouda – Pramen Labe přes Harrachovu stezku

Ze Špindlerova Mlýna se vydáte po modré turistické stezce (Harrachova cesta) až na Labskou boudu. Tato trasa je dlouhá 9 kilometrů.

Rokytnice nad Jizerou – Dvoračky – Růženčina zahrádka – Pramen Labe – Labská Bouda

Pokud se chystáte vyrazit z Rokytnice, stoupání Vám ulehčí lanovka Horní Domky. Jízdenka dospělého vyjde na 100,- Kč, děti (do 14 let) na 70,- Kč. Děti do 6 let jsou zdarma. Více info zde.

Od horní stanice lanovky se vydáte po modré turistické stezce až k rozcestí Nad Světlankou, kde změníte barvu turistické stezky na žlutou a vydáte se směrem do Dvoraček. Od rozcestí Dvoračky – turistická chata se vydáte po červené turistické cestě směrem k prameni Labe a Labské boudě přes rozcestí Nad Dvoračkami, U Růženčiny zahrádky a U čtyř pánů. Trasa Rokytnice nad Jizerou – Pramen Labe – Labská bouda měří cca 7.5 kilometru.

Pokračování po červené stezce dojdete na Vrbatovu boudu. Cestou uvidíme Pančavské vodopády. Od Vrbatovy boudy se vydáte po zelené stezce k rozcestí U Růženčiny zahrady a zpět po červené do Rokytnice. Celá tato stezka s návratem do Rokytnice je dlouhá cca 15 kilometrů.

Harrachov – U Čtyř pánů – Pramen Labe – Labská Bouda

Z Harrachova se vydáte směrem na Labské vodopády po modré turistické stezce (Harrachova stezka). Minete rozcestník Mumlavský vodopád, Lubošská bystřina, Krakonošova snídaně – rozcestník až dojdete k rozcestí U Čtyř pánů. Odtud nahradí modrou turistickou stezku stezkou červenou, která Vás dovede k prameni Labe a následně po Bucharově cestě i k Labské Boudě.

Tato trasa je dlouhá cca 11 km – začíná v Harrachově u autobusové zastávky a končí na Labské Boudě. Pokud se budete chtít vrátiz znovu do Harrachova, můžete využít zkratky (modrá turistická stezka – Harrachova Cesta) z Labské Boudy k rozcesníku U čtyř pánů. Celá cesta z Harrachova přes pramen Labe a Labskou Boudu měří cca 20 km.

Příspěvek vytvořen 64

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek