Jižní Morava – návštěva sklípků, Mikulova a Lednicko-Valtického areálu

Jak všichni určitě víte. V roce 2020 nás překvapil virus Covid-19, který nám poněkud překazil plány na dovolené. My jsme byli rádi , když jsme vyrazili na Jižní Moravu ochutnávat vína a kochat se UNESCO kulturními památkami. Naše cesta začala poklidně, ale hned záhy jsme se několikrát zasekli na dálnici D1, kde probíhalo tolik oprav, že každou chvíli auta jela v zúžených pruzích. Problém potom nastal, když jela sanitka nebo nákladní vůz měl poruchu a zůstat stát v tomto zúženém pruhu. Každopádně jsme nabrali nějaké to zpoždění (cca hodinu a půl), ale jelikož jsme nikam nepospíchali, bylo nám to jedno. Ubytovali jsme se v soukromém apartmánu v Mikulově a tak začala naše dovolená.

Co navštívit ?

Mikulov

Svatý kopeček

Asi nikdo by neměl navštívit Mikulov bez procházky na Svatý kopeček. Na kopeček vede prašná kamenitá cesta, takže není vhodná pro kočárky nebo zdravotně postižené. Pokud se rozhodnete na kopeček vydat, doporučujeme v ranních nebo večerních hodinách, jelikož zde není tolik lidí a zároveň v létě není takové teplo – cesta vede do kopce a jak všichni víme, na Jižní Moravě dokáže být přes den opravdu horko….

V galerii níže naleznete mapku procházky, kterou můžete podniknout. Pokud vyrazíte v slunný a teplý den, můžete se cestou vykoupat v lomu, který je na druhé straně kopečku. Jedná se o Lom Janičův Vrch. Procházka je dlouhá cca 5 kilometrů. Počítejte, že zabere okolo 2 hodin (focení, stoupání do vršku atd.)

Jeskyně Na Turoldu a přilehlý Geopark

Pokud by Vám během pobytu v Mikulově pršelo, vyražte se podívat jako my do Jeskyně Na Turoldu a do přilehlého Geoparku.

Procházka Mikulov- Stolová hora – Sirotčí hrádek – Děvín – Děvičky

Od Jeskyně Na Turoldu se můžete projít po vyznačených trasách až například do Dolních Věstonic. Zpět do Mikulova se můžete svézt autobusem nebo se vydat zpět podobnou trasou jen bez výšlapů do kopců (nejdříve po modré turistické stezce, poté po červené). Procházka Mikulov- Dolní Věstonice s cestou zpět autobusem je dlouhá cca 12 kilometrů a zabere Vám cca 4 -5 hodin. Cestou navštívíte Kočičí skálu, Stolovou horu, Sirotčí hrádek, Děvín, Děvičky a Věstonice.

Mikulovské vinné sklípy

V případě, že jste na Moravu přijeli kvůli vínu, nesmíte opominout návštěvu místních vinařských sklípků. Těch je tady několik. V létě se zde pořádá akce ,,Mikulovské sklepy open“, kdy zaplatíte vstupní poplatek a za něj máte přistup do mnoho sklípků v Mikulově, které se do akce zapojili. V rámci vstupného dostanete skleničku, držák skleničky, mapku s informacemi o jednotlivých vinařstvích a jejich vínech. V průběhu dne (10:00-19:00) tady chodíte x jezdíte po Mikulově a ve sklípcích ochutnáváte vína. V roce 2020 byl přístup do 26 vinných sklepů, kde jsme mohli ochutnat více než 100 vín.

Jaké sklípky/vinařství navštívit ?

 • Vinařství Turold
 • Vinařství Volařík
 • Sklípek ,,U Kosků“
 • Sklípek Voříšek
 • Rodinné Vinařství Mikulov
 • Víno Lípa Mikulov
 • Pod Kozím hrádkem

Kam na jídlo ?

 • Sojka & spol. Restaurant
 • Kuk Bistro
 • Pivnice U devatero řemesel
 • Starý Špitál U Piaristů

Valtice

Valtice se nachází nedaleko Mikulova. Můžete sem dorazit autem, pokud máte v plánu ochutnávat vína, není problém se do Valtic dostat ani veřejnou dopravou. My jsme zvolili vlak. Chtěli jsme navštívit zámek, projít se v zahradách a zároveň navštívit degustaci vín ,,Salon vín“, která se nachází ve sklepech Valtického zámku.

Salon vín je degustace vína, kdy si návštěvníci zaplatí poplatek 499,- Kč/ osobu a po 2 hodiny mohou ochutnávat všechna vína, které se nachází ve sklepě (cca 160 vín). Vína, která Vám zachutnají, si můžete koupit domů. Při vstupu do sklepa dostanete skleničku na osobu a také košík pečiva na neutralizaci chutě.

Lednice

Z Jihomoravského kraje nemůžete odjet bez návštěvy Lednického zámku. Určitě sem doražte hned po ránu, než se zámek i zámecký park zalidní.
Lednický zámek je velmi oblíbený, takže pokud nechcete mít problémy s parkování nebo stát dlouhou frontu na prohlídku zámku, doražte hned na otvíračku. Po prohlídce zámku nezapomeňte navštívit zámecký park, nedaleký Minaret, akvadukt, Maurskou vodárnu nebo Janův hrad.

Příspěvek vytvořen 64

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek