Ještěd

Na Ještěd jsme se vydali cestou ze zámku Sychrov.

Pokud se nacházíte v Libereckém kraji, určitě navštivte Ještěd. Je z něj totiž krásná vyhlídka na Liberec a okolí.

Je jen na Vás, zda se vyvezete autem skoro až na vrchol k parkovišti Ještědka (cca 850 metrů od rozhledny – parkování stojí 80 Kč/auto) nebo zaparkujete pod Ještědem u skiareálu a vydáte se pěšky nebo se necháte vyvézt lanovou drahou.

Pěší tůry

V okolí se nachází několik turistických tras. Pokud zastavíte pod Ještědem na cestrálním parkovišti, vydejte se po modré turistické značce. Jsou dvě varianty:

  1. směr Ještěď : přes rozcestí Dvořákův kříž, U Vířivých kamenů, Nad Výpřeží, Ještěd k vrcholu
  2. směr Hluboká: přes rozcestí Za Hanychovem a poté po červené

Směr Ještěd – pořád po modré (náročnější cesta)

Pokud si chcete dát do těla, volte určitě tuto trasu – je totiž náročnější, protože převýšení je zde vyšší (na celkový počet kilometrů).

Od centrálního parkoviště se vydáte směrem na Ještěd (Výpřež) přes rozcestníky Dvořákův kříž, U Vířivých kamenů, Nad Výpřeží rovnou na Ještěd. Tato trasa měří 3,5 kilometrů a zabere Vám cca hodinu a třičtvrtě.

Cestu si můžete zpříjemnit odbočkou na Vířivé kameny (na rozcestí U Vířivých kamenů odbočíte doleva na silnici).

Směr Hluboká – po modré a poté po červené

Z centrálního parkoviště se vydáte směrem ke skiareálu Ještěd po modré turistické stezce přes rozcestníky Za Hanychovem, Pod Pláněmi, Pláně pod Ještědem. Na rozcestí Pláně pod Ještědem změníte turistickou stezku na červenou (Hřebenovka) a vydáte se směrem na Ještěd. Tato stezka Vás povede okolo Skalek (skály) přes Černý kopec, okolo památné desky Vladimíra Vele až k rozhledně Ještěd.

Tato trasa je dlouhá 5 km a zabere Vám cca 2 hodinky cesty.

Prodloužit/zpestřit trasu si můžete odbočením na Hanychovské jeskyně – od rozcestí Za Hanyhovem se vydáte po zelené (Hraběcí cesta) přes rozcestník U Lomu, Nad Lomem. Tato odbočka Vám trasu prodloučí cca o 500 metrů.

Lanovkou

Pokud se chcete svézt lanovkou, doporučujeme zaparkovat na parkovišti 1.

Jízdné stojí 75 Kč/dospělý, 40 Kč/dítě. Lanovka je v provozu denně od 8:00 do 19:00, pouze od listopady do března jede poslední spoj v 18:00. V pondělí se na lanové dráze provádějí revize a díky tomu jezdí až po 14. hodině.

Rozhledna Ještěd

Po vystoupání nahoru na rozhlednu budete mít krásný rozhled po širém okolí. Součástí budovy je i hotel s restaurací, kde se můžete najíst.

Příspěvek vytvořen 64

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek